Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuálně

Příspěvky

40. ročník Toužimskýho puchejře se koná již 7. září 2019

17. 8. 2019

Jubilejní, již 40. ročník pochodu Toužimskej puchejř se uskuteční v sobotu 7. září 2019 v Toužimi.

puchejr2019plak.jpg

Plakát ke stažení ZDE.

 

 

Toužim hostila účastníky 15. ročníku Cyklopoutě 2019

17. 8. 2019

cyklopout201--9mizaikaminis.jpgZe 14. na 15. srpna 2019 hostila Toužim účastníky 15. ročníku Cyklopoutě západní Čechy 2019, kteří zde přespali v tělocvičně místní základní školy. Místní spolky Pod střechou, Živý zámek Toužim a Cesta z města - Infocentrum Toužim připravili pro cyklopoutníky večerní prohlídku historického jádra města, zámku i kostela, v infocentru si mohli zakoupit propagační materiály a také si do svých kredenciálů - poutnických pasů - otisknou potřebné razítko. Ve čtvrtek 15. srpna rekordních 170 cyklopoutníků, převážně z Moravy, vyrazilo na další etapu přes poutní místo Skoky do Karlových Varů, ve Skocích byla pro cyklopoutníky připravena poutní slavnost Nanebevzetí Panny Marie a prohlídka kostela.

Tuto zajímavou a netradiční turisticko-sportovní akci pořádá křesťanská sportovní organizace OREL z Uherského Hradiště.  

 

Setkání u pramene Střely 15.6.2019

16. 6. 2019

setkani-u-pramene-strely-2019-23-minis.jpgV sobotu 15. června 2019 proběhl v Prachometech u Toužimi 8. ročník turistického dostředného pochodu Setkání u pramene Střely. Od 10 do 16 hodin na návsi v Prachometech, kde se také nachází prameny řeky Střely, se sešlo 80 turistů, pro které byl připraven zajímavý program včetně občerstvení a posezení s country hudbou. Akce byla podpořena městem Toužim.

V místě setkání bylo možno absolvovat vědomostní okruh, seznámit se s problematikou pramenů řeky Střely a tyto si také prohlédnout. Posezení ve stanu s občerstvením zpestřila hudební sešlost To je vám ale nadělení. O mlsné jazýčky turistů se opět postaral Tomáš Havel z toužimské Sokolovny.Také zde byly k dostání různé propagační materiály a suvenýry z regionu Toužimska. Letos jsme poprvé mohli využít nového stanu, který pořídila naše TJ Sokol.

Každý účastník pochodu, který dorazil do Prachomet pěšky, na kole nebo koňmo, obdržel diplom a malý suvenýr. Startovné bylo dobrovolné. 

Děkujeme všem, kteří do Prachomet dorazili, a těšíme se na Vás v příštím roce!

Plakát ke stažení ZDE.

 

Pozor na zákaz vstupu na Třebouňský vrch

15. 5. 2019

Od 24. dubna 2019 platí zákaz vstupu na Třebouňský vrch. Tento zákaz na podnět Honebního společenstva Toužim - Nežichov vydal Magistrát města Karlovy Vary, odbor životního prostředí, jako orgán státní správy myslivosti.  

Honební společenstvo Toužim - Nežichov, které obhospodařuje honitbu jejíž součástí je i Třebouňský vrch, přišlo s tvrzením, že v tomto území se nebývale zvýšil turistický ruch, který v jarním období vážně narušuje život lesní zvěře. Proto iniciovalo vydání zákazu vstupu na toto území. 

Klub českých turistů a další subjekty v rámci správního řízení podali námitky proti návrhu, kterým bylo zčásti vyhověno v tom, že zákaz vstupu neplatí pro zelenou turistickou značku KČT č. 360, která uvedeným územím prochází.

Text opatření obecné povahy najdete ZDE.

 

21. jarní setkání turistů Karlovarské oblasti v Toužimi 23. 3. 2019

9. 4. 2019

setkani-v-sokolovne.jpgV sobotu 23. března 2019 se do městečka Toužim vypravilo téměř 300 účastníků na 21. ročník akce:  Jarní setkání turistů Karlovarské oblasti. Pořadatelé z Klubu českých turistů Mariánské Lázně připravili ve spolupráci s městem Toužim, místním infocentrem, spolkem Pod střechou a místním odborem KČT TJ Sokol Toužim několik zajímavých tras okolím Toužimi. Zajistili mimořádné otevření kostela sv. Víta v Útvině - díky paní starostce a prohlídku útvinské rozhledny Třasák.

V Toužimi pak mohli turisté zavítat do infocentra na náměstí v budově staré radnice a prohlédnout si historické sklepení. Další zájemce zaujala komentovaná prohlídka kostela Narození Panny Marie, toužimského zámku a dalších památek. V cíli, místní sokolovně, bylo připraveno občerstvení, upomínkové listy, pamětní razítko a jarní perníček paní Ivy z Otročína. Jarní setkání se vydařilo také díky nádhernému počasí.

Poděkování patří všem, kteří se podíleli na zajištění této významné krajské turistické akce.

Za Klub českých turistů Mariánské Lázně  Kafková

Více o akci v celém příspěvku.

 

Blíží se 21. Jarní setkání turistů KČT Karlovarské oblasti 23. března 2019 v Toužimi

13. 3. 2019

V sobotu 23. března se v Toužimi uskuteční 21. jarní setkání turistů KČT z oblasti Karlovarský kraj. Do organizace akce se zapojili také toužimští turisté z KČT TJ Sokol Toužim, z. s., kteří v rámci programu setkání připravil pro účastníky setkání prohlídkové okruhy po pamětihodnostech Toužimi s výkladem a zpřístupnění místního infocentra..

Více o této akci, kterou organizuje KČT Mariánské Lázně, najdete  v celém příspěvku a také na stránkách KČT nebo také ZDE

 

Zákaz vstupu na Třebouňský vrch?

13. 3. 2019

trebounsky-vrch_2018_img_0262minis.jpgNa základě žádosti honebního společenství Nežichov zveřejnil 5. března 2019 Magistrát města Karlovy Vary, odbor životního prostředí, návrh opatření obecné povahy, jehož smyslem je zákaz vstupu do honitby Nežichov. Jedná se o tu část honitby, kterou tvoří masiv Třebouňského vrchu, kde se nacházejí také turistické značené trasy -  trasa KČT 3601 zelená Plzeň-Toužim a naučná Davidova stezka.
Podle návrhu by i na tyto trasy měl být vydán zákaz vstupu.
Podnětem k tomuto opatření je podle vyjádření uživatele této honitby údajná "zvýšená koncentrace turistů", kterou zde dochází k rušení klidu zvěře v období hnízdění, kladení a odchovu mláďat zvěře.

Oznámení MM KV, OŽP najdete ZDE.

 

38. ročník Novoročního výstupu na Třebouňský vrch 1.1.2019

18. 12. 2018

trebounak-2019_plak.jpg

38. ročník Novoročního výstupu na Třebouňský vrch se uskutečnil v úterý 1. ledna 2019 v době od 12 do 15 hodin. Navzdory ne zcela ideálnímu počasí dorazilo na vrchol přes 230 účastníků, kteří zde obdrželi pamětní list. K ohřátí a opékaní uzenin byl k dispozici malý táborák, ani letos nebylo zajištěno občerstvení, takže teplé nápoje neb ohnivou vodu, vuřtíky a klobásky na oheň si musel přinést každý sám. A aby toho nebylo málo, bylo nutné při cestě z Třebouně na vrchol překonat obě uzamčené závory.

Na vrcholu bylo možné vidět také zbrusu nový přístřešek, ten původní nedávno zničil padající strom. Bohužel zničil i schránku s vrcholovou pamětní knihou a razítkem. V brzké době ji znovu nainstalujeme.

 

img_0259minis.jpg

Táborák na vrcholu je již připraven...

 

img_0254minis.jpg

… ale závory na cestě k vrcholu jsou ještě zamčené.

 

img_0263minis.jpg

Nový přístřešek na vrcholu Třebouňského vrchu. 

 

Toužimskej puchejř již v sobotu 8. září 2018

31. 8. 2018

touzimskej-puchejr-2018_-plakminis.jpgV sobotu 8. září se v Toužimi koná již 39. ročník tradičního Toužimskýho puchejře.

Více k akci v celém příspěvku.

 

Setkání u pramene Střely 16. června 2018

5. 5. 2018

setkani-u-pramene-strely-2018_plakat.jpgLetošní dostředný pochod Setkání u pramene Střely se uskuteční v sobotu 16. června 2018 od 10 do 16 hodin v Prachometech u Toužimi. Tajemství řeky Střely odhalí mimo jiné i stejnojmenná kniha, která zde bude k prodeji za výhodnou cenu, součástí bude i autogramiáda. Více k akci v celém příspěvku.