Jdi na obsah Jdi na menu
 


U nás na Toužimsku

Toužimsko, ležící v Karlovarském kraji, na východním okraji tzv. "lázeňského trojúhelníku", v řídce osídlené oblasti mezi Plzní a Karlovými Vary, nabízí řadu turisticky zajímavých míst i aktivit, jejichž atraktivita spočívá především v malé známosti a neokoukanosti. S neznámou krajinou Toužimska se můžete seznámit nejen při tradičních turistických akcích, jakými je Toužimskej puchejř nebo Novoroční výstup na Třebouňský vrch, či při nově pořádaných setkáních U pramene Střely v Prachometech, ale i při putování po značených turistických trasách KČT, pěších i cyklistických, nebo po naučných stezkách. Zajímavou alternativou je poutní trasa Skokovská stezka. 

Krajinu Toužimska charakterizuje především široká, mělká kotlina povodí horního toku říčky Střely, jíž na jihu vévodí masiv rozložitého Třebouňského vrchu s nadmořskou výškou 824 m, tedy místo příhodné pro nenáročnou turistiku. Na charakteru zdejší krajiny se výrazně podílí lidská činnost, zdejší území bylo osídleno na přelomu 12. a 13. století převážně českými kolonisty a po celou dobu feudalismu bylo tvořeno kompaktním administrativně hospodářským celkem toužimského panství, jehož hlavním centrem se stala Toužim, od roku 1469 město, dnes převážně průmyslové sídlo s více než  3.000 obyvateli. V novodobé historii do vývoje zdejšího kraje negativně zasáhlo vysídlení německého obyvatelstva po roce 1945. Najdete zde jak rozsáhlé lesy, tak i pole a dnes především pastviny a louky, nečekaně velké množství rybníků, potoky a především říčku Střelu. Na Toužimsku jako by se zastavil čas, neboť zdejší sídelní struktura si dodnes uchovala svůj středověký charakter, zdejší vesničky jsou nezvykle malé, většinou si uchovaly svůj středověký rozsah i půdorys, některé však i zanikly. Zdejší příroda i historie zde vytvořila nečekaně pestrý a zajímavý kus naší země, který stojí za to navštívit.

A i když zdejší region zatím neoplývá širokým výběrem turistických služeb a aktivit, stojí za návštěvu a poznání. Zdejší krajina je ideální pro nenáročnou pěší i cyklo turistiku, objevování neznámých zákoutí a nejednou Vás i příjemně překvapí.